Як фінська сауна набула популярності серед слов’янських народів? - Vagonka
Close
Як фінська сауна набула популярності серед слов’янських народів?
З чого все почалося?

Похід до бані серед слов’ян завжди асоціювався з особливим ритуалом, який дозволяв відпочити, зібратися із думками, зняти нервове навантаження, відволіктися від повсякденних хлопотів. Баню слов’яни відвідували і влітку і взимку, у вихідні та будні дні, навіть на свята, або перед поїздкою.

Не всі бані однакові

Традиції щодо відвідування лазні у кожного народу різні. Наприклад, мешканці країни, що знаходиться не так далеко від нас, фіни, мають свої бані.

Та немає значення, яку баню ви збираєтеся відвідати — традиційну чи фінську, вона все одно принесе вам оздоровчий та змоложуючий ефект. Як у першому, так і у другому випадку можна отримати задоволення від впливу на організм високих температур, особливо в прохолодну пору року, коли так бракує тепла.

Біля витоків банних традицій

Давним-давно, коли люди зрозуміли переваги благотворного впливу омивання і ширяння, особливих відмінностей між фінською та російською лазнею не було. Наші предки парилися у дерев’яних хатах із колод. В обов’язковому порядку споруда для очисних процедур включала передбанник, де можна було роздягнутися і залишити речі, і мийну.

Топили лазню завжди переважно «по-чорному». Вже багато століть такий вираз посідає почесне місце серед улюблених крилатих фраз. Проте воно використовувалося у сенсі. При горінні вугілля вся сажа осідала на стелі та стінах парної. Приміщення повністю просочувалося димом. Щоб у ньому комфортно було перебувати людям, стіни та стелю мили, мийну провітрювали, а каміння поливали водою.

Банні процедури в розтопленій дерев’яній хаті, просоченої сажею, вважалися найкращим засобом від різних хвороб, особливо простудних.

Лазня допомагає позбавлялися болю в спині, остеохондрозу, безсоння, радикуліту, мігрені, зміцнювали імунітет і стару, і младу. У сажі містяться антисептичні речовини, які негативно впливають на різні віруси та бактерії.

Щодо фінських лазнь

Финлянскі лазні переважно ЖАРЧІШЕ. Середня температура парильні – 140°С, а вологість повітря 5-15%.

Ритуал, що очищає, має на увазі виведення токсичних речовин за рахунок гарного потовиділення. Це забезпечується завдяки взаємодії високим температурам та ризькому охолодженню в басейні, у іншій водоймі.

Цей ефект:

  • добре загартовує організм;
  • зміцнює імунітет;
  • покращує роботу серцево-судинної, нервової, ендокринної системи;
  • нормалізує обмін речовин.

Рекомендації щодо покращення відвідування сауни:

Звісно, як і в традиційній бані, так і в звичайній сауні не прийнято зловживати алкоголем.

Заходити до самої парильні потрібно з закритою головою, щоб не перегріватися і не нашкодити здоров’ю.