Види традиційних бань - Vagonka
Close
Види традиційних бань
Види традиційних бань

Для сорвʼян — баня особливе місце. Вона слугує і у якості засобу для миття, і у якості відпочинку. А ще будь-який житель СНГ знає, що баня — гарний оздоровчий засіб. Існує декілька видів традиційних бань. У цій статті розберемо їх.

Різновиди традиційних бань
Баня “по черному”

Бані “по чорному”. Мають відкрите вогнище, яке здатне прогріти не тільки каміння, але й стіни бані. Дим від відкритого вогнища виводиться через двері чи віддушину у стелі. Зазвичай конструкція бані передбачає наявність печі-камʼянки, що складається з валунів-окатишів і котел для гарячої води.

Баня “по чорному” топиться за допомогою дров (бажано, щоб це були дрова листяних порід, наприклад, з берези). При неправильній топці – лазня може «гірчити».

Деревина всередині лазні досить сильно коптить, в результаті стіни лазні виходять темного кольору, але це навіть служить цілям дезінфекції приміщення лазні. Перед користуванням необхідно провітрити від диму і вимити від кіптяви полиць.

Баня “по білому”

Бані “по білому”. Розрізняють різні конструкції. Така баня передбачає обовʼязкову наявність камʼяної, цегляної, або металевої печі. Це потрібно для нагріву води.

Така баня потребує наявність більшої кількості дров. Та лазня “по білому” набагато простіша та приємніша в експлуатації. Таку конструкцію мають сучасні індивідуальні лазні.

Баня з традиційною піччю

Баня всередині традиційної печі. Піч розтоплюється, у чавунах нагрівається вода. Після топки з пода печі забирається попіл і засипається солома. Жар згрібається в куток печі. Після цього можна митися, залізши в піч і навіть обережно паритися віником, щоб не натягати на себе сажі. Ймовірно, звідси походить українська назва бані — лазня.

До речі, сучасним прототипом такої бані є парильня, яка була розроблена вченим В.В. Масловым.

Яку баню побудувати на своїй ділянці — вирішувати тільки вам. Ми можемо взяти на себе усі клопоти, щодо про процесу, побудувавши для вас лазню “під ключ”. Звертайтеся!