Історичні факти про лазню - Vagonka
Close
Історичні факти про лазню

Історичні факти про лазню

Традиція відвідування лазні відома нам ще з давнини. На сьогоднішній день це місце не втрачає своєї популярності для проведення дозвілля. Для багатьох сучасних людей лазня перестала бути місцем для чисто для миття. Багато хто любить відпочивати у бані разом із друзями чи родиною. Це місце асоціюється в першу чергу із задоволенням та оздоровленням всього організму, вона є відмінним місцем для релаксації та посиденьок у приємній компанії. Якщо вірити статистичним даним, лазню відвідують від 1 разу на тиждень до 1 разу на місяць.

Історія бані достатньо багата. У минулих народів це місце відігравало неабияку роль. Спочатку це місце було звичайним приміщенням, де людина за допомогою гарячої води, пару або сухого повітря могла помитися та освіжитися. Однак у подальшому лазні стали невід’ємною частиною соціального життя. Різні країни мають свої цікаві традиції щодо відвідування бані.

Вважається, що перші згадки про лазню були знайдені в описах давньогрецького історичного діяча Геродота. Досліджуючи життя кочових племен, він звернув увагу на нестандартні конструкції, де були встановлені великі котли з водою, в які люди бросали розжарені каміння. Таким чином утворювалась пара. Для скіфів та сарматів переносна баня слугувала засобом підтримки гігієни тіла під час тривалих переходів.

Країни Далекого Сходу використовували лазні і для оздоровчих цілей.

Перші громадські лазні з’явились в країнах Риму. Ці бані могли відвідувати усі бажаючі, не зважаючи на статус та матеріальний стан. Конструкції лазні були побудовані аналогічно до грецьких терм.

Для слов’янських народів баня також була важливою частиною соціального життя. Днем для відвідування лазні вважалась субота. Для народів Русі баня була не тільки місцем для миття, її використовували для проведення різноманітних традиційних обрядів.

У кожної країни є свої традиції щодо відвідування лазні. Особливою популярністю користуються турецька та японська лазня, фінська сауна, руська баня, ірландські та шведські лазні.

Серед цікавих фактів слід відмітити:

  • для багатьох народів лазня — місце не тільки для миття, але й для проведення різноманітних обрядів, чаклунства та знахарства;
  • для народів Рима баня вважалась невід’ємною частиною публічного життя: там проводились важливі зустрічі, зустрічались з друзями, обмінювались цікавими новинами;
  • серед слов’янських народів існує легенда, що у лазні живе особливий дух — банщик;
  • для індійських племен лазні слугували місцем для підтримки контакту із потойбічними силами, у воду для миття люди добавляли різноманітні галюциногени;
  • цілющі властивості лікарських трав були відомими ще з часів кочових народів, для своїх переносних лазнь вони використовували не просто воду, а цілющий відвар із різноманітних рослин.

Бачимо, багато народів мають свої особливі традиції щодо відвідування лазні. Ці обряди змінювались протягом років, однако баня залишається популярною і на сьогоднішній день.