З історії шведських та норвезьких лазней - Vagonka
Close
З історії шведських та норвезьких лазней
З історії шведських та норвезьких лазней

Так, найвідомішими є традиційні словʼявнські бані та фінські сауни. У Фінляндії навіть у ХVI столітті лазня була знайома кожному жителю.

У різних країнах існували свої парильні, традиції та обряди повʼязані з ними. Подібними до фінських саун є шведські та норвезькі.

Про шведські бані

Самі мешканці швеції  називають свою баню “басту”. Навіть на сьогоднішній день медики вважають шведську лазню однією з найкорисніших. Та так було не завжди. У вісімнадцятому сторіччі значимість шведської лазні сильно впала. Це було пов’язано із загальними європейськими тенденціями знецінення гігієни, а також з негативним ставленням до процедури ширяння…лікарів та економістів! Лікарі в той далекий час були впевнені в тому, що лазня – джерело багатьох небезпечних інфекцій, у тому числі венеричних хвороб.

Стосовно питань економіки — багато хто зневажав банну справу за непомірну, на їхню думку, витрату палива. Варто зауважити, що і це не було брехнею чи перебільшенням, адже шведи не скупилися і, користуючись послугами сауни щодня, справді витрачали досить багато дров.

З часом погляди, нрави та принципи будівництва бані змінилися. Тому зараз можна без проблем та побоювань насолоджуватися позитивним ефектом шведської сауни.

Норвезькі бані

У Норвегії лазня завжди користувалася популярністю. Та і тут не обійшлося без гонінь.

У XVIII столітті вважалося, що лазня не тільки не сприятлива для здоров’я, а навіть шкідлива та вкрай небезпечна. Дітей суворо карали не підпускати і близько до лазні, а дорослим розповідали різні жахіття, аж до того, що відвідування сауни і лазні веде до втрати зору, а також може викликати судоми і навіть зупинку серця.

Доходило навіть до абсурду. Розпустилися слухи, що похід в баню може стати причиною потемніння шкіри, її старінню, морщинам.

На сьогоднішній день будь-які гоніння на лазні чи сауни закінчилися. Користь доведена як і медичними спеціалістами, так і самими відвідувачами.